Masz pytanie?
fala

Rybna

 Pracownia rękodzieła artystycznego Rybna Galeria zajmuje się wykonywaniem autorskich unikalnych mebli zdobionych ceramiką. Za ich wyjątkowością przemawia dbałość o wykończenie i wykonanie, jak też i oryginalna zdobina z kafli i dekorów ceramicznych wykorzystująca wieloletnią wiedzę w dziedzinie ceramiki artystycznej. Pracownia wykorzystuje naturalne materiały – glinę, szkliwa i drewniane elementy mebli, starego drewna, czy meble do renowacji.Istotnym, innowacyjnym elementem jej działania jest zastosowanie energii słonecznej do zasilania narzędzi i ogrzewania pomieszczeń.Rybna Galeria to w pełni wzorcowa eko-pracownia szanująca środowisko, promująca recykling, kultywująca dawne rzemiosło stolarskie i ceramiczne. Fotowoltaika, zastosowana w pracowni pomimo ciągłego rozwoju, nadal nie jest popularną technologią dla większości społeczeństwa. Jedną z największych zalet fotowoltaiki jest jej proekologiczny charakter. Do działania wykorzystuje jedynie odnawialne źródło energii jakim jest promieniowanie słoneczne. Nie ma żadnego negatywnego oddziaływania na faunę i florę , a co więcej, jest to technologia bezemisyjna - eksploatacja nie powoduje powstawania szkodliwych substancji. Systemy fotowoltaiczne wykorzystują wszechobecne promieniowanie słoneczne.

 Meble z ceramiką to unikalne i jedyne na taką skalę zastosowanie połączenia ceramiki i ręcznie robionych mebli. Każdy mebel traktowany jest indywidualnie. Drewno użyte do wykonania mebla zachowuje swoje cechy – zużyta powierzchnia, żłobienia, sęki, kolor są zachowane, wydobyte za pomocą umiejętnie dobranej techniki wykończenia. Każdy egzemplarz wykonany jest z zachowaniem dawnych technik stolarskich, klejony, bez nadmiaru śrub i nowych rozwiązań konstrukcji. Meble dawne są poddane starannej renowacji, również wydobywającej ich walory, bez niszczenia ich charakteru. Do każdej szafki, bieliźniarki czy szafy ubraniowej dobierana jest dekoracja ceramiczna. W płycinę drzwi, na całej ich powierzchni, blaty, zwieńczenia są wstawiane kafle dzielone przy dużych płaszczyznach – np. 100/50, lub całe. Kafle są uzupełnieniem i ciekawą dekoracją zawierającą, w zależności od charakteru, funkcji i miejsca przeznaczenia motywy malowane lub wykonane techniką sgraffita – inspirowane fauną i florą okolic, motywami ludowymi, abstrakcyjnymi ( art deco, bidremeier ), lub ażurowymi w formie ceramicznych koronek. Całość dopełnią ceramiczne uchwyty. Tego typu kompleksowe podejście do budowania i dekorowania sprzętów jest niespotykane w tak dużej rozpiętości – od modelów począwszy na dedykowanej im, unikatowej zdobinie. Istotnym elementem jest też trwałość – ceramiczna płycina jest mocna, odporna na ścieranie, nie podlega płowieniu. Aby ją wykorzystać trzeba posiadać wiedzę z dziedziny konstrukcji – mebel musi być odpowiednio wyważony. Wszystkie te aspekty sprawiają, że produkcja tego typu wyposażenia wnętrz jest wyzwaniem, gdyż potrzebne jest połączenie dwóch aktywności – ceramicznej i stolarskiej, oraz posiadanie wiedzy z ich zakresu.

 Oprócz tworzenia nowych mebli pracownia podejmuje się prac renowacyjnych mebli dawnych w szerokim zakresie.

 W Rybnej Galerii znaleźć też można unikatową ceramikę toczoną na kole garncarskim i lepioną ręcznie. Przedmioty toczone wypalane są w wysokich temperaturach, można je bez obaw myć w zmywarce. Ręcznie lepione misy i puszki zdobione są techniką sgrafitta, malowane angobami o delikatnych kolorach i rysunku.

Pracownia znajduje się w malowniczym miejscu, w pobliżu stawu i u podnóża góry Łysicy będącej jednym z punktów na ciepłowodzkim szlaku legend. Usytuowana jest  w jednym z najstarszych budynków w Ciepłowodach o ciekawej architekturze - dawny młyn. Łatwo ją znaleźć - oznaczona jest na turystycznej mapie gminy ząbkowice. Żyjąc w tak unikalnym miejscu trudno nie czerpać z niego inspiracji - wzory na ceramice zarówno tej unikatowej, jak też i elementach do dekoracji mebli zapożyczone są wprost z natury - ryby, osty, maki, koper włoski  wszelka inna roślinność obficie rosnąca na otaczających pracownię łąkach. Wnętrze domu, jego konstrukcja są wzorem dla powstających w pracowni mebli - stare drewno, szacunek dla materiału, dawne techniki stolarskie - z tym obcuje się tutaj na codzień. Powstają w Rybnej też ceramiczne dekory inspirowane legendami o Gminie Ciepłowody spisanej przez dzieci, których wyobraźnia dodała baśniwych elementów dawnej historii.