Masz pytanie?
fala

smok

 

PŁONĄCY JASZCZUR                                                          Aleksandra Wilk

Dawno temu, w małej osadzie żył rycerz Albert. Miał on trzy córki: Genowefę, Rejmondę i Bździszewę . Wszystkie pragnęły mieć zwierzątko. Jednak nie zwyczajne, takie jak kot, pies czy chomik - marzyły o jaszczurce. Pewnego dnia Genowefa usłyszała o pobliskim targu, na którym można kupić jaszczurki. Pojechała tam. Przy wejściu zobaczyła mała klatkę z gadem o imieniu Heniu. Kosztował 13 złotych monet, dziewczyna wyjęła je z sakiewki i zapłaciła. Zadowolona z zakupu wróciła do pałacu.

Kilka tygodni później siostry znudzone Heńkiem wyrzuciły go w lesie koło małej jaskini. W miesiąc Heniek urósł 9 metrów i w ten sposób stał się smokiem!!! Zjadał barany, krowy i kury, czasem też frytki. Mieszkańcy byli mocno zmęczeni jego obżarstwem. Potrzebowali pomocy.

Właśnie wtedy pojawił się rycerz Albert, który chciał pokonać jaszczura, aby we wsi zapanował spokój. Wymyślił chytry plan. Postanowił dać smokowi frytki z ketchupem zrobionym z ostrej papryczki chili.

Nazajutrz kazał podłożyć smokowi ostrą papryczkę. Gad zjadł przyprawiona przekąskę. Po chwili paliły go wszystkie wnętrzności!!!! Płonący smok wpadł do pobliskiej rzeki  i natychmiast woda w niej stała się ciepła. Od tego dnia miejscowość zaczęto nazywać Ciepłowody, a we wsi znów zapanował spokój.